“Bir Günlüğüne Büyüdük Rolleri Değiştirdik" drama dersimize bu ay karakter eğitimimizi misafir ettik. Sevgi ve saygıyı rolleri değiştirerek ifade etmeyi denedik.

Bunu yaparken büyüklerimize ait kıyafetleri okulumuza getirdik elbette ki kıyafetler giyildi ama bu kıyafetleri giymenin rolleri değiştirmenin bir amacı vardı. Amaç,  ‘Sevgi-Saygı'yı kültürümüze uygun bir şekilde çocuklarımıza aktarabilmekti. Bir büyüğümüze hürmet etmeyi, elini öpmeyi, bir şey isterken saygı çerçevesinde istemeyi uygulayarak öğrenmekti. Bugün bir değişikti Furkan'lar, Zeynep'ler değil, Murat'lar Güzin'ler vardı sınıfımızda. Mutlulukla dersimizi sonlandırdık.

Neşeli Kuzucuklar ve Hünerli Parmaklar olarak safari gezimizi gerçekleştirdik. Gezi için yeleklerimizi giydik, şapkamızı taktık, dürbünlerimizi alıp doğaya atıldık. Safari arabamıza binip hatıra fotoğrafları çekildik. Safari gezimizi eğlenceli ve maceralı bir şekilde sonlandırdık. 

Kırmızı, sarı, turuncu renklerinden sonra sıra “Beyaz” rengini öğrenmeye gelmişti. Beyaz kıyafetler giyinen miniklerimiz sınıflarında arkadaşlarıyla birlikte beyaz objeleri tanıyıp, oyunlar oynayarak Kış Masalı etkinliğini yaptılar.  Kartopu oynayan öğrencilerimiz eğlenceli vakit geçirdiler. Hem öğrenen hem de eğlenen miniklerimiz kardan adamla fotoğraf çekilmeyi de unutmadılar.

Sevgi- saygı konulu karakter eğitimimizde miniklerimiz bazı görevler seçtiler. Yardımlaşma, sosyalleşme, sevgisini ifade edebilme becerilerini geliştirmek amacıyla seçilen görevleri tamamlayan çocuklarımız her görev sonunda bir bilet kazandılar, “sevgi şöleni”ne kazandıkları biletleri ile giriş yaptılar. Bütün görevleri tamamlayan çocuklarımız ise şölene taçlarını takıp katıldılar. Hem başarmanın verdiği sevinci yaşadığımız hem de sevginin değerini öğrendiğimiz çok kıymetli bir gün geçirdik.

Antartika kıtasını ve kutup hayvanlarını öğrendik. İçlerinden kutup ayısını seçtik ve sanat etkinliğimizde sevimli bir kutup ayısı yaptık. Neden beyaz renkte olduklarına cevap aradık. Hem eğlendik hem öğrendik..

Neşeli Kuzucuklar olarak çizdiğimiz kutup ayımıza minik minik kestiğimiz evalarla çok daha güzel bir görünüm verdik, sabırla son parçayı da ekledik ve ortaya güzel bir çalışma çıktı. Etkinlik sonrasında kutuplardaki hayvanlar hakkında sohbet ettik.

Derince Nadide olarak görme engelliler haftasında empati yeteneğimizi geliştirdik. Anasınıfı öğrencilerimiz kabartmalı çalışma kağıtları ile boyama yaptılar. Kendilerini görme engellilerin yerine koyup resim çizmeye çalıştılar. Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz ise gözlerini kapattı ve görmeden resim çizmenin ne kadar zor olduğunu dair sohbet ettiler. Okulumuzun en minikleri ise bastonlarını aldılar ve drama ile empati yeteneklerini güçlendirdiler. İşte sizler için seçtiğimiz fotoğraflarımız.

Neşeli Kuzucuklar, okullarının mutfağına gidip evden getirmiş oldukları turşu malzemeleriyle turşu nasıl yapılır, yaşayarak öğrendiler. Limon tuzunun tadına baktılar, karnabaharları kokladılar, beyaz lahanaları kıtır kıtır hem yediler hem de turşu kavanozlarına eklediler. Eğlenceli ve doyurucu bir etkinlik daha yaşadılar.

Sevgi- Saygı temalı Karakter eğitiminde, tüm içtenliğimizle sevdiklerimize mektuplar hazırlayıp ilçemizde bulunan postaneye gittik. Hem toplum kurallarını hem de insanların eskiden teknoloji bu kadar gelişmeden önce nasıl iletişim kurduklarını öğrendik. Ayrıca sevdiklerimize de bir sürpriz yapmış olduk.

Back to top