Akıl yürütme, problem çözme, iletişim, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, araştırma, karar verme, girişimcilik becerilerini kazandırmayı hedefleyen ''Akıl Oyunları''na “WHAT IS” ile tüm hızıyla devam ediyoruz.  İzmit Nadide Ana sınıfı öğrencilerimiz her hafta keyifle akıl oyunları saatlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorlar. İşte o güzel anlardan sizin için seçtiğimiz kareler...

Eğitsel oyunlar zamana meydan okur. Geçmişten bugüne oynadığımız sokak oyunlarını sınıfımıza getiriyor, içine amaçlar yüklüyor ve sevgiyle harmanlanıyor. Rodi saklandı. Acaba onu bulabilir misin? Acaba Rodi nerede? Diyerek başlıyoruz saklambacın odaklama ve dikkat üzerine geliştirilmiş haline. Rodi sırtımda. Yönergeleri birleştir, birbirine güven ve sevgiyle Rodi’ye yardımcı ol… KOŞMANIN, ZIPLAMANIN, ENERJİ ATMANIN BİR AMACI OLMALI DİYORUZ VE OYUNLARIMIZA ANLAMLAR YÜKLÜYORUZ. HER OYUN KEŞFEDİLMEYE HAZIR BİR ÇOCUK… BİZ OYNAYALIM DRAMA DERSİ BİZE ÇOCUKLARIN DÜNYASININ KAPILARINI ARALASIN…

Ben bir ineğim, ot yerim süt veririm,

Sütümü için yani büyümeyi seçin.

Ben bir tavuğum arpa ve buğday yerim yumurta veririm,

Yumurtamı yiyin yani büyümeyi seçin… 

Kreş yaş gruplarımızın bir ay boyunca çiftlik hayvanları nelerdir? Nasıl beslenirler? Nasıl ses çıkarırlar? Bizlere neler yaparlar? sorularına cevap aradılar. Soruların cevaplarını bulan miniklerimizin sıradaki etkinliği ise çiftliğin nasıl bir yer olduğunu yakından görmek. Büyük bir heyecan ile okula gelen minikler çiftliği gördüklerinde büyük bir sevinç ile gezdiler. Gezimizi tamamlarken bütün işledikleri konuları hem tekrarladılar hem de görsel olarak hafızalarında daha büyük bir yer edindi.

Çocuklar her zaman mutfak etkinliğini çok sevmiştir. Yine eğlenceli, bir o kadar da lezzetli olan etkinliğimizi yapmak için miniklerimiz kollarını sıvadılar. Papatyalar ve Gökkuşağı sınıfları bugün mutfak etkinliğinde cupcake yaptılar. Cupcake malzemelerini teker teker kalıbımızın içine dökerek iyice çırptılar. Ardından cupcakelere dökerek fırına sürdüler. Heyecanla pişmesini bekleyen miniklerimiz fırından çıkan cupcakelerimizi çikolata sosuyla buluşturdular. İkindi kahvaltısında kendi yaptıkları kekleri yiyen öğrencilerimiz çok mutlu oldular.

Adımdır mandalina, sağlık veririm sana

Pek sevimli meyveyim bol bol yiyin bakalım…

Okulumuzun sevimli minik öğrencileri, öğrendikleri renklere bir yenisini daha ekleyerek, turuncu kutlaması yapmaya karar verdiler. Kırmızıyı ve sarıyı karıştırınca turuncu rengini elde ettiğimizi gördüler. Daha sonra turuncu balonlarını alarak dans ettiler. Turuncu draması ile eğlenerek keyifli dakikalar geçirdiler. Ardından mandalinalarını afiyetle yediler.

Ekmek fırında pişti, kokusu eve düştü

Fırındaki ekmekler şiştikçe şişti.

Ekmek nasıl oluşur?, Ekmek nerede satılır? Çocuklar öğretmenleriyle birlikte öğretmenlerinin hazırladığı Nadide Fırınına giderek fırıncı amcayla tanıştılar. Fırıncı amcaya ekmeğin nasıl yapıldığını, nerede pişirildiğini sordular. Sorularının cevabını alan minikler fırından sıcak sıcak çıkan ekmeklerini alarak etkinliklerini tamamladılar. İşte fırın etkinliğimizden kareler…

Kış mevsimi öncesi Özel Nadide İzmit Anaokulu öğrencileri önce sağlık diyerek kolları sıvadı, önlükleri giydi.  C vitamini deposu olan portakalları ve limonları sıkan minik eller, taze sıkılmış meyve sularını ikindi kahvaltısında afiyetle içerek C vitamini depoladılar.

Öğrencilerimize şifa olsun…

Özel Nadide İzmit Anasınıfı öğrencilerimiz bugün vücudumuzda esrarengiz bir yolculuğa çıktı. Her zaman attığını duyduğumuz kalbimiz, ciğerlerimiz, midemiz acaba vücudumuzun hangi bölümünde yer alıyordu?

Yediğimiz, içtiğimiz yemekler hangi yolda ilerliyordu? Vücudumuzu tanımak için merak ettiğimiz ne çok soru vardı. İşte bütün bunları cevabını bulmak için bugün hep birlikte güzel bir sanat etkinliği yaptık. İç organlarımızın yerlerini arkadaşlarımızın giydiği organ tişörtü üzerinde gördük. Organları söküp tekrar yerlerine yerleştirerek öğrendiklerimizi pekiştirdik. “ Vücudumuz” şarkısı eşliğinde etkinliğimizi sonlandırırken hepimiz organlarımızın yerlerini ve görevlerini öğrenmiş olduk.

Hacivat-Karagöz, Türk-Osmanlı tiyatro tarihinin en popüler 2 karakteridir. Perde arkasında oynatılan gölge oyunu Hacivat –Karagöz okulumuzun salonunda sergilendi.

Özel Nadide İzmit Anaokulu öğrencileri Hacivat ve Karagöz oyunu okullarına geleceği için çok heyecanlıydılar. İlk önce Hacivat ve Karagöz’ün kim olduğunu öğrenen öğrencilerimiz, daha sonra tiyatroyu izlemeye başladılar. Karakterlerin temizlik kuralları ve okul kuralları ile ilgili verdikleri öğütleri dinlediler. Öğrencilerimiz hem öğrendiler hem de eğlendiler. Oyunu sergileyen Nihat TOMBUL’a teşekkür ederiz.

Back to top