Yeryüzünün merhamet devrimcisi, ‘oku’ emriyle muhatap oldu dünyadan uzaklaşıp sığındığı Hira’da.. Ve karanlıkları aydınlığa dönüştüren, aynı zamanda Nebevî bir eğitim modeline kapı aralayan o yolculuk başladı. Toplumların değişmesi ancak bireylerin değişimine bağlıydı. Zulme karşı adaletten, nefrete karşı merhametten yana olmak ahlâklı ve bilinçli nesiller yetiştirmekle mümkündü..

         Bizler de Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı olarak, “Topluma değer katacak nesiller yetiştirmek.” adına 1994 yılında Rize’de eğitim, kültür ve sosyal yardımlaşma projelerine imza atıldı. Tarihe kara bir sayfa olarak geçen 28 Şubat sürecinde hizmetlerinde aksama olan vakfımızın kurucu başkanı, 20.dönem Rize Milletvekili Şevki Yılmaz’ın 2006 yılında yurda dönmesiyle birlikte eğitim yolculuğumuzu Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde devam ettirme kararı aldık. 2007 yılında başlayan “yaz etkinlikleri” günümüze kadar geleneksel olarak devam etmektedir. Geleceği inşa edecek çocuklarımız için insana ve topluma değer atfeden bir anlayışın ürünü olan NADİDE markası ve “Her Çocuk Nadide Bir Çiçektir..” sloganıyla okul öncesi eğitim hizmetlerine başladık. 2010 yılına kadar bu hizmetleri 3 farklı merkeze yayan vakfımız, bir kompleks olarak inşa edilen Özel Nadide İlköğretim Okulu’nu Kocaeli’nin hizmetine sundu.

         Aynı yıllarda Başiskele ilçesinde MİKAV Kültür ve Eğitim Merkezi’ni hizmete açarak ilköğretime yönelik takviye kurslarla yöre halkına hizmet vermeye başladık.  Bu merkezle kadim kültür anlayışı ve modern eğitimi, şahsiyetle toplumu bir araya getirmeyi hedefliyor, insan odaklı değişimi önceliyoruz.

         

         Geleceğe dair planları içerisinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul, kız ve erkek lisesi, sosyal donatılardan oluşan bir Eğitim Külliyesi projesi olan vakfımız; hizmetlerine kaynak oluşturmak için de Yuvacık A Tipi Mesire Alanı projesini gerçekleştirmeyi kendisine hedef koymuştur.

         Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı; insanı en güzel biçimde yaratan, akıl, irade ve vicdanla donatarak Rabb ismiyle terbiye eden Allah’ın yardımı, vakıf ruhuna sahip bağışçılarımızın destekleriyle bu güne kadar genç nesillerimizin zihnen, ahlâken ve bedenen en iyi şekilde yetiştirilmeleri amacıyla eğitim sahası başta olmak üzere; sosyal yardımlaşma ve kültürel faaliyetler alanında hizmetlerini sürdürmektedir..OKUL ÖNCESİ

        Çocuklar, ilkokula başladığı yaşa kadar zihinsel ve ahlâki gelişiminin yüzde 70’ini tamamlıyor. Onlar için okul öncesi dönem, yüksek öğrenme potansiyeline sahip oldukları, bedensel, psikomotor, sosyal-duygusal, dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğin şekillendiği ve çocuğun devamlı olarak değiştiği bir süreçtir. Böylesi önemli bir zaman dilimini yönetebilmek, onlarla doğru iletişim kurabilmek için 2008 yılında Başiskele Anaokulu, 2009 yılında Kartepe Kreş ve Gündüz Bakımevi, 2010 yılında İzmit Anaokulu, 2012 yılında Gölcük Anaokulu ve 2013 yılında Derince Minikler Akademisi ile hizmet vermektedir.

        Hedefimiz ‘nadide eğitim anlayışı’nı Kocaeli’nin 12 ilçesine taşıyabilmektir.

        Çocuk eğitiminde manevi destek ve rehberliğin önemi kaçınılmazdır. Tüm kurumlarımızda uyguladığımız ‘değerler eğitimi’ ile temel ahlâki ilkeleri, insani ilişkilerde doğru iletişimi ve insan olmadan İslâm olunmayacağını öğreterek yarınların bugünden daha müreffeh olacağını umut ediyoruz..

İLK VE ORTAOKUL

        Eğitimde her basamağın çocuklarımızın yetişmesindeki önemine inanan vakfımız, kreş ve okul öncesi eğitim ile başladığı yolculuğunu bir adım daha öteye götürerek "Özel Nadide İlköğretim Okulu" adıyla faaliyet göstermeye başlamıştır.

        118 öğrenciyle eğitim hayatına başlayan okulumuz; yoğun akademik çalışmalarının yanı sıra nitelikli spor ve değerler eğitimi programlarıyla tohumda ormanı görebilmeyi hedefliyor. İlköğretim sürecinde bilginin yanı sıra bilgi ahlâkını, geçmişin külünü değil közünü geleceğe taşımayı önceliyoruz.

        Anasınıfından son sınıfa kadar eğitim vermekte olan Nadide Okulları; futbol, basketbol, badminton, atletizm, yüzme ve judo gibi bedeni geliştiren kulüplerin yanı sıra satranç, ebru, drama ve değerler eğitimi etkinlikleriyle de öğrencilerimizin sosyal ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Hayatı ve insanı iyi okuyabilen, başka hayatlara dokunan, merhameti ilke edinen, eleştirel düşünce anlayışıyla öğrendiği her bilgiyi sorgulayarak analiz eden ve hayatına taşıyan nesiller tahayyül ediyoruz..

ANADOLU LİSESİ

        Mezun ettiğimiz öğrencilerimizden ve velilerinden aldığımız geri bildirimler ve de vakfımızın imgesi(vizyonu) doğrultusunda 2020 yılında mevcut yerleşkemizde uygun ortam oluşturarak "Özel Nadide Anadolu Lisesi"ni hayata geçirme fırsatı bulduğumuz için hamdediyor, en kısa zamanda inşa edilecek yeni yerleşkesindeki modern binasında eğitime devam edebilmeyi temenni ediyoruz. 

Back to top