Türkçe öğretim programı, öğrencilerin hayat boyu kullanabilecekleri dinleme/izleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri üzerine inşa edilmiştir. Türkçe öğretim programı, öğrencilerin temel dil becerilerini kullanarak kendilerini geliştirmelerini, etkili iletişim kurmalarını, Türkçeyi severek okuma ve yazma alışkanlığı kazanmalarını hedeflemektedir. Özel Nadide Ortaokulu Türkçe Zümresi olarak bizim de temel hedefimiz tüm öğrencilerimize bu kazanımı en üst düzeyde kazandırmaktır. Öğrencilerimizin duygu, düşünce ve hayallerini yazılı olarak ifade edebilmesi Türkçe dersimizin temel amaçlarından biridir.

Soğuk bir kış günüydü her yer bembeyazdı. Aslı adında 14 yaşındaki bir kız proje ödevi için arkadaşı Sude’ye gidecekti. Sude’nin ailesi çok zengindi o yüzden Aslı evlerini çok merak ediyordu. Aslı uzun sarı saçlı, ela gözlü, orta boylu, ince bir kızdı. Çok akıllıydı, çalışkandı ve çok da kibardı.

Merhaba benim adım Muhammet Ali. Ben Suriye’den geliyorum. Annem ve babam çok yaşlı olduğu için çalışmıyorlar. Komşularımızın bize getirdiği adını bilmediğim yemeklerden yiyerek karnımızı doyuruyoruz. Bazen ben çarşıya inip mendil satıyorum. Özellikle de yağmur veya kar yağdığında gidiyorum.

Sabah uyandım. Babamın bir elinde kutu diğer elinde ise kemer vardı. Yine soğuk ve acı bir gün başlıyordu. Babam elime kutuyu verip gidiyordu ki kutu elimden düştü. Babam kaşlarını çatarak topla onları hemen, dedi. Beni kemerle dövüp dışarıya attı. Dışarısı soğuktu ama iyi ki de kalın hırka ve botum vardı. Söylemeye başladım:

Merhaba benim adım Talha. Birkaç gündür kar bekleniyordu çünkü havalar çok soğuktu. Herkes çok heyecanlıydı fakat ben heyecanlı değildim. Neden mi? Çünkü benim kışlık kıyafetlerim yok. Bir gün kalktığımda her yer bembeyazdı.

Merhaba, ben Aslı 12 yaşındayım. Küçük kardeşim Aylin, annem ve babamla bir köyde yaşıyoruz. Ocak ayındayız köyümüzde ocak ayı çok soğuk geçer. Bir gün kardeşim Aylin’le okula gitmek için kalkmıştık. Yazın olduğu gibi kuşların cıvıltısı gelmiyordu.

1992, Aralık
Ah, ne kadar güzel bir manzara! Benim ben, beyaz güvercin. Çocuklar karda oynuyor. Şu yaramaz gene kışlık kıyafetlerini içeride unutmuş. Şuradaki yeşil montlu ufaklık bile senden daha az unutkan! Ooo, yaşlı amca evine gidiyor, birazdan yem atar.

Selamün aleyküm ben Eren. Ailemle ben bugün ormana gideceğiz. Bunun için çok heyecanlıydım. Babam bütün çantaları hazırladı ve yola çıktık. Yol boyunca ailece sohbet edip şakalaştık.3 saat sonra istediğimiz yere ulaştık. Babam mangalı yakmayı başladığında ben de etrafı gezdim. Bir baktım çalılar kıpırdıyor.

Öncelikle Allah'ın selameti üzerimize olsun. Sizi o kadar çok seviyorum ki bunu kelimelere dökmek çok zor. Sevgili Peygamberim size layık bir Müslüman olmak için elimden gelen her şeyin en iyisini yapmaya gayret ediyorum. Biz Müslümanlara gönderilmiş bir peygamber olduğunuz için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

Merhaba, ben Filistin’deki çok eski ve mavi bir terliğim. Benim sahibim olan aile maddi durumu iyi olmayan ama çok yardımsever bir ailedir. Ben evin babasının tek ayakkabısıyım. Bu aile dört çocuklu. Çocuklarına da yardımseverliği aşılıyorlar. Size bu sabah başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.

Back to top